Wycieczka do Drohiczyna

Dnia 19 czerwca 2013 r. uczniowie z klas: IIa, IIc, IIIa, IIIc,Va i b pod opieką pań: M. Kochańskiej, A. Misiejko, B. Stoczko i E. Wiszowatej - wybrali się na autokarową wycieczkę do Drohiczyna, miasta położonego w południowej części województwa podlaskiego (warto wiedzieć, że w latach 1520 - 1795 Drohiczyn był stolicą województwa podlaskiego).
Weszliśmy na Górę Zamkową z pomnikiem upamiętniającym odzyskanie niepodległości przez Polskę. Stąd roztaczała się wspaniała panorama z rzeką Bug, która w Drohiczynie płynie leniwie i dostojnie -jest piękna i malownicza. Odbyliśmy rejs statkiem wycieczkowym. Płynąc i korzystając ze słonecznej pogody, podziwialiśmy przepiękne widoki.
U podnóża Góry Zamkowej widzieliśmy duży bunkier, jeden spośród kilku w tej okolicy.
Niedaleko znajdował się Zegar Słoneczny, którego wskazywany czas różni się od rzeczywistego o kilka minut.
Widzieliśmy i zwiedzaliśmy: Kościół i klasztor Benedyktynek, Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, Pomnik z okazji 900-Lecia Miasta, Kościół Trójcy Przenajświętszej (Katedra) i klasztor pojezuicki (obecna siedziba Wyższego Seminarium Duchownego), a także pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Zwiedziliśmy także Muzeum Diecezjalne znajdujące się w skrzydle pofranciszkańskiego klasztoru z przełomu XVII i XVIII wieku. Mieści się tam sala papieska - z fotelem, na którym w 1999 roku zasiadł w
Drohiczynie Jan Paweł II, z obrazami, pamiątkowymi medalami i monetami, okolicznościowymi znaczkami i pocztówkami. W innych salach Muzeum Diecezjalnego można zobaczyć argentalia, czyli przedmioty ze srebra: kielichy, relikwiarze, monstrancje, pacyfikały (relikwiarze w kształcie krzyża lub monstrancji), tace, lichtarze. Na specjalnych stojakach wiszą bogato zdobione i haftowane ornaty, a w gablocie pastorały. Można też obejrzeć zabytkowe rzeźby i obrazy, a także oryginalne dokumenty królewskie
podpisane przez Władysława IV, Jana Kazimierza i Augusta II.
W restauracji zjedliśmy smaczny obiad. Znalazło się jeszcze nieco wolnego czasu na zakup pamiątek.
Wróciliśmy do Moniek już po wieczorynce. Zostały wspaniałe wspomnienia i udane zdjęcia z wycieczki.
Elżbieta Wiszowata

Autor: Admin :: 17:00 26.06.2013r.