BEZPIECZNE FERIE

23 stycznia uczniowie klas I-III spotkali się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Mońkach. Tematem spotkania były oczywiście ,,BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE". Podczas spotkania przypomniane zostały podstawowe zasady zabaw na śniegu i lodzie.
Ferie zimowe to miły czas, lecz należy spędzić je zdrowo i bezpiecznie.
PAMIĘTAJ!
1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk; miejsc do tego przeznaczonych.
2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy; z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
4. Zawsze bądź widoczny na drodze dzięki elementom odblaskowym! Zimą szybko zapada zmrok!
5. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
6. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
7. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
8. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku; tam jest bezpiecznie!
9. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
10. Rzucając śniegowymi kulkami zwróć uwagę czym, gdzie i w kogo rzucasz np. nie mogą to być przechodnie, okna lub przejeżdżające samochody; można stać się sprawcą groźnego wypadku! Kulka śniegowa powinna być miękka i nie zawierać twardych, ostrych przedmiotów. Nigdy nie celuj w głowę!
11. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
12. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!
13. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.
14. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
15. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne.
ZAPAMIĘTAJ TELEFONY ALARMOWE:

POLICJA - 997
STRAŻ POŻARNA - 998
POGOTOWIE RATUNKOWE - 999
Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO -112

E.Wiszowata

Autor: Admin :: 19:39 02.02.2014r.