Konstytucja 3 Maja

4 maja odbył się uroczysty apel poświęcony 224 rocznicy uchwalenia w Polsce Konstytucji 3 Maja. Został on przygotowany przez uczniów klasy VIb. W trakcie apelu uczniowie zaprezentowali szereg wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej, został również przedstawiony film ukazujący wydarzenia jakie miały miejsce w naszym kraju w 1791 roku. Aby bardziej przybliżyć atmosferę tego historycznego wydarzenia, uczniowie wcielili się w rolę posłów, zaś jeden z uczniów w rolę króla Stanisława Augusta, składającego przed narodem uroczystą przysięgę. Konstytucja była dla ówczesnej Polski bardzo ważnym dokumentem, regulowała prawa i obowiązki obywateli, znosiła liberum veto, wprowadzała szereg korzystnych zmian w różnych dziedzinach życia. Mimo, że obowiązywała tylko przez rok, była dla Polaków przykładem ogromnego zrywu patriotycznego, była najwybitniejszym dziełem polskiego oświecenia. Konstytucja ta była pierwszą ustanowioną w Europie i zarazem drugą na świecie.
Galeria Kulikowska Beata

Autor: Admin :: 20:45 06.05.2015r.